Przeskocz do treści

Domofony cyfrowe zalety

20 kwietnia, 2011
panel cyfrowy laskomex

Technologia cyfrowa wkracza z impetem w coraz to większą ilość zastosowań praktycznych, branża systemów zabezpieczeń i kontroli dostępu również korzysta z najnowszych osiągnięć w tym zakresie. Domofony cyfrowe są lepsze, dowiedzmy się zatem na czym polega ich wyjątkowość. Podstawowa zaleta systemów opartych na cyfrowym wybieraniu numerów jest zmniejszenie ilości paneli zewnetrznych z przyciskami sterujacymi sygnałem wywołania do lokatora, z kilku do jednego. W tym rozwiazaniu funkcje inteligentnego adresowania wywołania przejeła klawiatura numeryczna wspierana mikrokomputerem z odpowiednim oprogramowaniem, którego zadaniem jest sterowanie praca całego systemu.

Domofony

W sklepach elektronicznych możemy kupić domofon cyfrowy lub analogowy. Najprostsze systemy analogowe składają się z kasety zewnętrznej, zlokalizowanej przy furtce wejściowej, unifonu domofonowego ze słuchawką w budynku i z przyciskiem uruchamiającym zamek elektryczny w furtce. W systemach tych obudowa kasety zewnętrznej zawiera taką liczbę przycisków z tabliczkami opisującymi każdy z nich, ilu jest użytkowników. Natomiast w systemach cyfrowych kaseta zewnętrzna ma klawiaturę numeryczną z wyświetlaczem pokazującym wybrany numer. Komunikację między kasetą a mieszkaniem zapewnia układ elektroniczny. W systemach analogowych liczba przewodów rośnie  proporcjonalnie do liczby użytkowników. Natomiast w systemach cyfrowych jest ona stała.

Główną zaletą systemów domofonowyn analogowych jest prostota konstrukcji, łatwość montażu i niska cena. Dzięki temu są one popularne. Jednakże urządzenia cyfrowe mają nad analogowymi tę przewagę, że istnieje w nich możliwość korzystania z wielu dodatkowych funkcji domofonu.

I tak zamek szyfrowy pozwala na otwieranie furtki lub drzwi wejściowych bez używania klucza, tylko za pomocą kodu wybieranego na klawiaturze. W części dostępnych na rynku domofonów zapewniono możliwość samodzielnego zmieniania przez lokatora kombinacji cyfrowej kodu. Każdorazowe jego użycie przez osobę wchodzącą na posesję jest we wnętrzu domu sygnalizowane dźwiękiem. Dostępne są również domofony z klawiaturą dotykową,
odporną na uszkodzenia mechaniczne. Warto o nich pomyśleć w miejscach szczególnie narażonych na akty wandalizmu. Aby zapewnić ciągłość działania domofonu nawet podczas zaniku napięcia elektrycznego w sieci, urządzenie wyposaża się w zasilanie awaryjne podtrzymujące jego pracę.

Na tym możliwości się nie kończą. Urządzenie bowiem może przypominać o przypadkowym pozostawieniu otwartych drzwi wejściowych, a domofon wyposażony w zestaw głośno mówiący pozwala na komunikację z panelem bez użycia słuchawki. Również po naciśnięciu  odpowiedniego przycisku możemy włączyć oświetlenie chodnika wiodącego do domu. Z kolei funkcja interkomu pozwala na komunikację między pomieszczeniami, np. kuchnią i garażem. Wystarczy, że użytkownik domofonu ze swojego pomieszczenia wystuka kod odpowiadający numerowi pomieszczenia potencjalnego rozmówcy, a połączy się głosowo z osobą przebywającą w tym pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane w przypadku dwu- lub trzykondygnacyjnego domu jednorodzinnego. Funkcja sygnalizacji głosowej jest szczególnym udogodnieniem dla osób niewidomych i słabo widzących. Domofon sygnalizuje głosowo, jakich przycisków dotykamy.

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: